Двадесет руских и српских уметника са својим различитим причама окупиће се у заједничком простору „Куће са катакомбама“ у Сремским Карловцима. Радови уметника нашли су своје место не међу “стерилним” зидовима галерије или музеја, већ у “живом” простору историјске куће 18. века.
Сремски Карловци су значајно место српске, руске и светске историје. Пре 100 година талас руских емиграната под вођством барона Врангела покушао је да нађе своје место у овом граду. А пре 325 година овде је закључен Карловачки мир – „вечни мир“ између Истока и Запада – где је први пут у светској дипломатији употребљен округли сто, који је требало да симболизује равноправност свих учесника и одсуство углова у односима.
Занимљиво је да су столице биле саставни део Округлог стола, јер се за округлим столом може седети само на столицама, а не на клупама и софама. Столице симболизују не само једнакост међу свима, већ, пре свега, лично место сваког, а самим тим и субјектност сваке странке. Столица је ушла у употребу током Ренесансе, када се личност – персона, одвојена од опште масе, ставља у први план и одвојена је од групе.
У ери глобализма, чини се да су све границе избрисане, „стране“ имају наизглед једнаке могућности, и свуда се наглашава вредност сваке индивидуалности. Међутим, при пажљивијем разматрању испоставља се да није све тако.
Различити светски потреси (ратови, епидемије, катаклизме) не само да истичу границе, већ и бришу индивидуалност, сливајући сваког човека у масу, у ток („таласи миграције“). У таквим моментима посебно је важно да не заборављамо на личности који се крију иза маса.
Нова емиграција Руса у Србију и Европу након почетка рата поставља питање проналажења свог места у промењеном свету. Столица је најмање место које емигрант може да заузме: место у авиону, седиште на аеродрому, седиште у аутобусу, шкрипава столица у реду чекања код имиграционог инспектора. Још јуче уметници су имали просторе музеја, галерија, интеграције, а данас плутају у безличном таласу емиграције. Радови уметника нашли су своје место у кући, а гледаоци ће наћи своје место међу експонатима и на столицама различитих епоха и дизајна које ће бити уређене за вас.
Сваки гост куће моћи ће да се креће кроз изложбу уз помоћ мобилног телефона користећи онлајн водич-каталог.
На отварању у 18 часова, редитељка Екатерина Иванова приказаће свој кратки филм „Како то да схватимо?“
Улаз на изложбу је бесплатан. Донације су добровољне. Након отварања, изложба ће бити отворена сваке суботе од 14 до 18 часова.
Окупљање гостију за дан отварања у 17:30 26. октобра.
Пројекат је реализован уз организациону подршку Новосадског хуманитарног центра.
Кустос изложбе: Кирил Ељцов
Директор пројекта: Ирина Чукомина
Уметници:
Екатерина Иванова
Мария Самойлова
Ольга Серова